SIKÇA SORULAN SORULAR

Her tarafı boyanacak bir evde, doğru boyama sırası nasıl olmalıdır?

Doğru boyama sırası şöyledir:

1. Tavanlar
2. Duvarlar
3. Kapı ve Pencereler
4. Parkeler

Dış cephesi ham ahşap ( yani ilk defa boyanacak) olan evimi nasıl boyamalıyım?

Bu durumda önce yüzey hazırlığı yapmanız önerilir. Buna göre; ahşabın nemi %18’i geçmemeli, yüzeyde toz, kir, yağ gibi yabancı maddeler bulunmamalı, budak reçineleri kusturulmalı ya da budaksız parça ile değiştirilmelidir.

Bir sonraki adım astarlama adı verilen, ahşabın korunmasına yönelik “Emprenye” işlemini uygulanmasıdır.

Son olarak ise vernikli ahşap koruyucu ya da son kat boya ile boyama işlemini tamamlamanız tavsiye edilir.

Evimin özellikle kuzeye bakan iç duvarlarında terleme, küf, mantar ve dökülmeler meydana geliyor. Ne yapmalıyım?

Eğer binanızın dış duvarlarında, çatlaklardan içeri sızan bir su girişi yok ise; büyük olasılıkla sorun binanızda ısı yalıtım sisteminin olmayışından kaynaklanmaktadır. Sorununuzun çözümü ise öncelikle binanızın dıştan ısı yalıtımının yapılmasının ardından, iç duvarlarda gerekli tamiratların halledilmesi ve anti bakteriyel bir iç cephe duvar boyası ile boyanmasıdır.

İç cepheye uygulanan duvar boyalarınının uygulanması sırasında kapama ve akma sorunları neden kaynaklanmaktadır?

öncelikle zeminde toz, kir, yağlılık, nemlilik v.b. yabancı maddelerin olmamasına dikkat edilmelidir. Parlak yüzeyler mutlaka uygun zımpara kağıdı ile zımparalanmalı ve ürünler ambalaj ve/veya teknik bülteninde belirtildiği oranlarda tavsiye edilen incelticiler ile inceltildikten sonra uygun uygulama ekipmanları ile uygulanmalıdır.

Renklerin değerini nasıl artırabilirim?

İki rengin farklı tonları yan yana gelirse, her iki rengin de değeri artar: açık renk daha açık ve koyu renk daha koyu görülür. Bu aklımızdan çıkarmamamız gereken bir özelliktir. Bu özellik sayesinde ton kontrastı yoluyla rengin değeri artırılabilir ve bir renk kontrastı elde edilebilir.

Yine bu özelliğin bir sonucu olarak, bir rengin tek başına görünüşü ile bir başka rengin yanındaki görünüşü birbirinden farklı olur.Bir renk, eğer onu çevreleyen renk açık renk ise, daha koyu görünür. Bir renk, eğer onu çevreleyen renk koyu renk ise, daha açık görünür.

nehir ajans